Výročí 17.listopadu 1989

21. 11. 2019 – Martin Šandor – Aktivity jednotlivých tříd ZŠ

V loňském školním roce se letošní 9.třída zapojila do projektu Rok revoluce, který organizovala Knihovna Václava Havla. V průběhu roku jsme z knihovny dostávali videa a pracovní listy, které byly věnovány nejen událostem roku 1989, které vyvrcholily v listopadu na Národní třídě, ale žáci si připomínali i důležité momenty ze 17.listopadu 1939. Zjistili, že obě události spolu úzce souvisí. Na tento projekt jsme navázali i v letošním školním roce. Žáci II.stupně dostali za úkol zeptat se doma rodičů či prarodičů, jak prožívali listopadové události a jestli by mohli srovnat dnešní dobu s obdobím před sametovou revolucí. Zjištění získaná z rozhovorů žáci zpracovali písemně, doplnili obrazovým materiálem a v hodinách své poznatky prezentovali. Z rozhovorů vyplynulo, že mnoho rodičů bylo přítomno na demonstracích na Václavském náměstí, někdo dokonce plnil povinnou vojenskou službu. Z těchto žákovských prací byla uspořádána výstava v aule školy. Byly na ní vystaveny nejen žákovské práce, ale žáci také donesli předměty, které se tehdy běžně používaly. Nechyběly tehdejší mince a bankovky, výtisk Rudého práva z roku 1976, granát, předměty denní potřeby pro kutily i hospodyňky, ruský fotoaparát. Asi nejzajímavějším exponátem byla helma příslušníka pořádkových sil. Prostor auly byl vyzdoben plakáty s revolučními hesly, které děti vyrobily v hodině výtvarné výchovy. Výstavu navštívily všechny třídy I.stupně a průvodci výstavou jim byli žáci 9.ročníku. Na výstavě také žáci zhlédli dokumenty věnované sametové revoluci. Bylo vidět, že sdílení příběhů a spojení generace dětí s generací rodičů, která vše zažila na vlastní kůži, bylo pro žáky daleko zajímavější a efektivnější, než jim přednést výklad.

Martina Nezbedová, Martin Šandor

 

 

 

 

Aktuality

Sběr papíru

23. 9. 2021 – Aktuality Základní školy

Příští týden bude opět sběr papíru. Kontejner bude přistaven už v pondělí (v úterý je volno), sběr bude probíhat od středy (29/9) do pátku (1/10) od 7.00 – 7.45.

Pěšky do školy

16. 9. 2021 – Aktivity jednotlivých tříd ZŠAktuality Základní školy

Osvětový projekt Pěšky do školy na podporu zdravé chůze a bezpečnějšího prostředí bez aut kolem škol probíhá pod záštitou MŠMT deseti krajských měst a je součástí aktivit Evropského týdne mobility. V roce 2020...

Zobrazit více »

Škola v přírodě

13. 9. 2021 – Aktuality Základní školy

 4.A dojela na ŠvP v pořádku.

Třídní schůzky 13.9.2021

9. 9. 2021 – Aktuality Základní školy

17:00 – 18:00 Třídní schůzky – I.A, I.B, II.A, II.B, III.A, III.B, IV.C, V.A, V.B 17:30 – 18:30 Třídní schůzky – VI.A, VI.B, VII.A, VII.B, VIII., IX.

Ocenění společnosti Scio