Cesta pro Betlémské světlo

29. 12. 2021 – Martin Šandor – Aktivity Školní družiny

23. prosince již děti nešly do školy, protože jim začaly vánoční prázdniny. Několik z nich se ale rozhodlo ještě splnit důležitý úkol – znovu společně přinést Betlémské světlo i do Slivence.

Od roku 1990 pravidelně přiváží skauti do naší vlasti Betlémské světlo, kterému se také říká Světlo míru. Toto světlo se připaluje během adventu v betlémském chrámu Narození Páně. Skauti jej pak rozváží do mnoha evropských a také několika amerických států. Od roku 2013 se v podvečer Štědrého dne tento plamínek předává i ve sliveneckém kostele, kam si pro něj chodí stále více zájemců, jednotlivců i celých rodin, věřících i bez vyznání, aby si jej odnesli do svých domovů.  V loňském roce z důvodu protiepidemických opatření děti společně pro plamínek nešly a přišly si pro něj až na Štědrý den s rodiči, ale tentokrát to již naštěstí zase bylo možné.

Společně jsme tedy vyrazili směr Pražský hrad. Nejprve jsme si udělali na Pohořelci tradiční zastávku v krásné, malé, útulné kavárně Café, kde jsme si chvilku odpočinuli, zahřáli se, poslechli si vánoční příběh a hlavě si dali výbornou horkou čokoládu nebo ovocný čaj.  Potom jsme pokračovali do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kde jsme si u vystaveného betléma přepálili do našich lampiček plamínek Betlémského světla. Naše další cesta vedla areálem Pražského hradu – po Starých zámeckých schodech, dále na Staré Město až na Staroměstské náměstí. Zde jsme si prohlédli orloj „v akci“. Také jsme vystoupali na věž Staroměstské radnice a užili si krásný výhled po Praze. Na náměstí jsme se nezapomněli zastavit u vánočního stromu a také jsme si dali něco dobrého k jídlu.

Naše další cesta vedla uličkami Starého města do křižovnického kostela sv. Františka. Ten pro nás otevřel otec Tomáš, který na nás zde již čekal.  Krátce nám povyprávěl o historii kostela i Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou a celý kostel nám ukázal. Dokonce jsme si mohli prohlédnout i připravený betlém, který zatím nebyl přístupný. Proč nebyl přístupný? No, protože hlavní postavou betléma je malý Ježíšek a ten se přeci narodil až o půlnoci Štědrého večera. Proto se ve většině kostelů zpřístupňují betlémy právě až o Štědrém večeru. To nejdůležitější nás tady ale teprve čekalo. Děti otci Tomášovi přepálením předaly plamínek Betlémského světla, který si zde o Vánocích pak mohli převzít i další lidé. Otec Tomáš nám ještě umožnil si prohlédnout jeho překrásný betlém vyrobený z kukuřičného šustí. Je až neuvěřitelné, co dokáží šikovné lidské ruce všechno vytvořit.

Potom byl již nejvyšší čas vydat se na cestu zpět do Slivence. Cestou jsme sice párkrát měli namále a plamínek nám málem zhasl, ale nakonec vše dobře dopadlo a my ho šťastně a bezpečně dopravili do Slivence.    Některé děti si plamínek rovnou také připálily a hned odnesly s sebou domů. Jiné si pro něj přišly s rodiči tradičně na Štědrý večer do sliveneckého kostela.

 

Aktuality

Adaptační kurz pro předškoláky „Do školy jako do pohádky“

31. 1. 2023 – Aktuality Základní školy

Adaptační kurz INFO 2022-2023 Adaptační kurz PŘIHLÁŠKA 2022-2023 Také v letošním školním roce naše škola organizuje pro děti z mateřských školek, nastupující ve školním roce 2023/2024 do prvních tříd, kurz...

Zobrazit více »

Pro nezájem nebude školní družina v den pololetních prázdnin 3.2. 2023 v provozu.

31. 1. 2023 – Aktuality Školní družiny

Pro nezájem nebude školní družina v den pololetních prázdnin 3.2. 2023 v provozu.

V době vánočních prázdnin nebude školní družina v provozu.

15. 12. 2022 – Aktuality Školní družiny

V době vánočních prázdnin nebude školní družina v provozu.

Ocenění společnosti Scio