Cesta pro Betlémské světlo

29. 12. 2021 – Martin Šandor – Aktivity Školní družiny

23. prosince již děti nešly do školy, protože jim začaly vánoční prázdniny. Několik z nich se ale rozhodlo ještě splnit důležitý úkol – znovu společně přinést Betlémské světlo i do Slivence.

Od roku 1990 pravidelně přiváží skauti do naší vlasti Betlémské světlo, kterému se také říká Světlo míru. Toto světlo se připaluje během adventu v betlémském chrámu Narození Páně. Skauti jej pak rozváží do mnoha evropských a také několika amerických států. Od roku 2013 se v podvečer Štědrého dne tento plamínek předává i ve sliveneckém kostele, kam si pro něj chodí stále více zájemců, jednotlivců i celých rodin, věřících i bez vyznání, aby si jej odnesli do svých domovů.  V loňském roce z důvodu protiepidemických opatření děti společně pro plamínek nešly a přišly si pro něj až na Štědrý den s rodiči, ale tentokrát to již naštěstí zase bylo možné.

Společně jsme tedy vyrazili směr Pražský hrad. Nejprve jsme si udělali na Pohořelci tradiční zastávku v krásné, malé, útulné kavárně Café, kde jsme si chvilku odpočinuli, zahřáli se, poslechli si vánoční příběh a hlavě si dali výbornou horkou čokoládu nebo ovocný čaj.  Potom jsme pokračovali do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kde jsme si u vystaveného betléma přepálili do našich lampiček plamínek Betlémského světla. Naše další cesta vedla areálem Pražského hradu – po Starých zámeckých schodech, dále na Staré Město až na Staroměstské náměstí. Zde jsme si prohlédli orloj „v akci“. Také jsme vystoupali na věž Staroměstské radnice a užili si krásný výhled po Praze. Na náměstí jsme se nezapomněli zastavit u vánočního stromu a také jsme si dali něco dobrého k jídlu.

Naše další cesta vedla uličkami Starého města do křižovnického kostela sv. Františka. Ten pro nás otevřel otec Tomáš, který na nás zde již čekal.  Krátce nám povyprávěl o historii kostela i Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou a celý kostel nám ukázal. Dokonce jsme si mohli prohlédnout i připravený betlém, který zatím nebyl přístupný. Proč nebyl přístupný? No, protože hlavní postavou betléma je malý Ježíšek a ten se přeci narodil až o půlnoci Štědrého večera. Proto se ve většině kostelů zpřístupňují betlémy právě až o Štědrém večeru. To nejdůležitější nás tady ale teprve čekalo. Děti otci Tomášovi přepálením předaly plamínek Betlémského světla, který si zde o Vánocích pak mohli převzít i další lidé. Otec Tomáš nám ještě umožnil si prohlédnout jeho překrásný betlém vyrobený z kukuřičného šustí. Je až neuvěřitelné, co dokáží šikovné lidské ruce všechno vytvořit.

Potom byl již nejvyšší čas vydat se na cestu zpět do Slivence. Cestou jsme sice párkrát měli namále a plamínek nám málem zhasl, ale nakonec vše dobře dopadlo a my ho šťastně a bezpečně dopravili do Slivence.    Některé děti si plamínek rovnou také připálily a hned odnesly s sebou domů. Jiné si pro něj přišly s rodiči tradičně na Štědrý večer do sliveneckého kostela.

 

Aktuality

Balíček okamžité pomoci pro Pražany

26. 9. 2022 – Aktuality Mateřské školyAktuality Školní družinyAktuality Základní školy

Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo vyčlenění finanční podpory na pomoc pražským domácnostem ohrožených inflací BALÍČEK OKAMŽITÉ POMOCI PRO PRAŽANY. Naše škola se do tohoto projektu zapojila také. Finanční pomoc (školkovné,...

Zobrazit více »

ZÁPIS DO ŠKOLNÍ DRUŽINY

31. 8. 2022 – Aktuality Školní družiny

ZÁPIS DO ŠKOLNÍ DRUŽINY: Kdy?  Ve čtvrtek 1.9. od 7:30 do 11 hodin. Kde : Ve školní jídelně. Jak : Odevzdáním řádně vyplněného zápisního lístku. Kde vzít zápisní lístek?   ...

Zobrazit více »

Zvýšení stravného od 1. 9. 2022

26. 8. 2022 – Aktuality Základní školy

Zvýšení stravného od 1. 9. 2022

Stanovení výše úplaty za prázdninový provoz MŠ šk. rok 2021/2022

21. 6. 2022 – Aktuality Mateřské školy

Ředitelka ZŠ a MŠ Praha Slivenec stanovuje úplatu na prázdninový provoz MŠ v době od 1. 7.  do 15. 7. 2022 na 403 Kč V Praze 30. 5. 2022 Mgr. Petra...

Zobrazit více »

ZAHRADNÍ SLAVNOST 2022

7. 6. 2022 – Aktuality Základní školy

                                                           ...

Zobrazit více »

Ocenění společnosti Scio