Jarní ladění u Klokánků

12. 4. 2018 – Olga Nováková – Aktivity jednotlivých tříd MŠAktivity jednotlivých tříd MŠ 2013/2017, ,

Klokánci, ačkoliv mají rádi zimu a zimní radovánky, se již nemohou dočkat Jara. Svými činnostmi se ze všech sil snažili přivolat Jaro – karnevalem na rozloučenou se Zimou, vynášením Morany, pentličkovým zdobením Líta a také výletem do Prokopského údolí. Vábili Jaro všemi možnými způsoby, byť se paní Zima bránila a vzdát se své vlády nechtěla.

Krásným symbolem jara jsou první květiny, které jsme si ve třídě zopakovali za pomoci obrázků, skládaček puzzle, hádanek a písniček a také jsme se je snažili objevit, spatřit při našich poznávacích cestách po Slivenci. Viděli jsme krásné sněženky, krokusy, sem tam bledule a také s přibývajícími březnovými dny narcisky. Děti se předháněly a měly oči na stopkách, kdo dříve uvidí další květinu. A aby nám po kytičkách nebylo smutno ve školce, tak jsme si je vytvořili z papíru – poskládali jsme si květy sněženek a také tulipány i se stonkem a listem a vytvořili jsme si tak jarní zákoutí.

Protože březnové dny byly chladnější a spíše zamračené a větrné, rozhodli jsme se společně s dětmi z ostatních tříd barevným karnevalem plným radosti, tance, soutěžení a dovádění přivolat Jaro a zahnat Zimu. Na karneval dorazilo několik princezen, rytířů, víl, čarodějů, kouzelnic, draků, baletek a plno dalších roztodivných postaviček, které se společně radovali z přicházejícího Jara. Naše úsilí jsme podpořili i společným vynášením Morany. Připravili jsme si Moranu, nazdobili jsme ji ulitami, skořápkami a mušličkami a za zpěvu písní jsme ji pronesli centrem Slivence a pak ji odevzdali větrnému živlu. Se Zimou jsme se rozloučili a bylo třeba se přivítat s Jarem. Jaro vítáme barevným Lítem – letos jsme si za Létečko zvolili keř na zahradě školky, který jsme vyzdobili pentličkami a stužkami, jež v sobě ukrývaly i naše tajná přáníčka.

Prozkoumávat jarní přírodu jsme vyrazili i do nedalekého Prokopského údolí. Povídali jsem si o tom, co je to přírodní rezervace, jak se zde máme chovat k přírodě a nejenom zde, navštívili jsme kozy a ovce. Zašli jsme k jezeru, které nás svou atmosférou přeneslo do pohádek. Připlavali nás pozdravit kachny, se kterými se o svačinu rozdělila paní učitelka Jana. Při cestě děti mohly pozorovat rozdíly mezi přírodou ve stínu, kde po jaru nebyly zatím žádné známky, ba dokonce někde byl ještě i sníh, a přírodou na sluníčku, kde se již zřetelně rýsovaly pupeny na větvičkách stromů, tráva již vyháněla nové zelenější listy, ptáčci zpívali a tvořili svá hnízda. Splnili jsme si i „bobříka odvahy“, když jsme prošli jeskyní, kde jsme narazili na krásné rampouchy, které vypadaly jako krápníky.

Tento měsíc jsme účastí na celorepublikové akci „Noc s Andersenem“ podpořili čtení pro děti. Letošním ročníkem nás provedli Pejsek a Kočička od Josefa Čapka. Společně jsme si přečetli, s částečnou dramatizací, povídku „Jak pejsek s kočičkou pekli dort“. Pejskovi a kočičce jsme vytvořili kožich a pomohli jim s dortem a vytvořili jsme krásné koláže. Společně jsme povečeřeli, a protože nejsme školáci, tak jsme se večer rozloučili a šli spát každý domů do své postýlky .

Plyšáková nemocnice byla pro nás uvozující aktivitou pro blížící se program o bezpečnosti. Opět za námi přišla Jarka z červeného kříže, od které jsme se dozvěděli mnoho nového – naučili jsme se poznat bezvědomí, zotavovací polohu, zkoušeli jsme resuscitaci a zastavovali jsme velké krvácení. Jarka nám dokonce „úrazy“ namaskovala, tak to u nás vypadalo jak po nějakém hromadném neštěstí. Naštěstí vše bylo jen jako a proto i s úsměvem.
Březen nám odvál poslední chladný vítr a směle míříme za novými zážitky.
Klokánci a paní učitelky Jana a Olina

Aktuality

Nejkrásnější rakouské soutěsky – zájezd pro rodiče a děti

10. 9. 2018 – Aktuality Základní školy

Nejkrásnější rakouské soutěsky – zájezd pro rodiče a děti

Třídní schůzky 10. 9. 2018

3. 9. 2018 – Aktuality Základní školy

Třídní schůzky 2. – 5. třída ZŠ od 17.00 Třídní schůzky 6. – 9. třída ZŠ od 17.30

Zápis do školní družiny

1. 9. 2018 – Aktuality Školní družinyAktuality Základní školy

Zápis do školní družiny proběhne v pondělí 3.9. od 7:30 do 11:00 hodin ve školní jídelně, kde je třeba odevzdat řádně vyplněný zápisní lístek (časy odchodů se samozřejmě dají průběžně...

Zobrazit více »

Pozvánka na třídní schůzku MŠ

27. 8. 2018 – Aktuality Mateřské školy

Vážení rodiče. Srdečně Vás zveme na zahajovací třídní schůzku, která se bude konat ve středu 5.9.2018 od 16:30 hodin v aule ZŠ. Tuto schůzku zahájí a povede vedoucí učitelka – p.Eva...

Zobrazit více »

Ocenění společnosti Scio