Jsme Češi – aneb říjen v Klokáncích

5. 11. 2018 – Lenka Bohuslavová – Aktivity jednotlivých tříd MŠAktivity jednotlivých tříd MŠ 2013/2017

Už koncem září, při oslavách svatého Václava, jsme ve třídě Klokánků zahájili nové téma „Jsme Češi“. Toto téma bylo inspirováno oslavami stého výročí založení ČSR a jeho hlavním cílem bylo posílení povědomí dětí o naší vlasti. Děti se tématu chopily velice aktivně, do mateřské školy nám ve spolupráci s rodiči přinášely na ukázku mnoho zajímavých dokumentů i jiných rekvizit souvisejících s dobou první republiky. Samy děti zjistily, že mnoho z pradědečků, prapradědečků či jiných statečných předků bojovalo ve válce. Viděli jsme uznání udělená pány prezidenty, medaile, dobové listiny, mince, pohlednice i známky. Listovali jsme společně knihami o České republice, poslechli jsme si státní hymnu z nahrávky, ale také naživo zazpívanou paní Barborou Hrubešovou, která dojala i malé neposedy. Děti si osvojily (mladší děti) či upevnily (starší děti) základní znalosti o ČR, dozvěděly se, proč má český lev dva ocasy a kde se vzal v našem státním znaku, jaké máme státní znaky, vlajku i národní strom. Lípy, vlajky a státní znaky jsme hledali také při vycházkách do okolí školky. Povídali jsme si také o nejvýznamnějších českých vládcích – knížeti Václavovi, králi Karlu IV., pánech prezidentech T. G. Masarykovi, Václavu Havlovi i současném prezidentovi. Z papíru jsme si vyrobili svatováclavskou korunu a děti prokázaly velkou kreativitu, když si přímo ve třídě vyrobily královská žezla z materiálu, který jim nabídla třída. Každé žezlo bylo jiné a děti tak splnily zadání na jedničku. 

Protože při vzpomínání na své předky a na dobu dávno minulou jsme vzpomínali na naše blízké, kteří už nejsou mezi námi, plynule jsme přešli do tématu dýní, Halloweenu i českých Dušiček. Děti se naučily nové básničky i písničky. Ve čtvrtek 1. 11. jsme se zúčastnili celoškolkového průvodu strašidel po Slivenci a užili jsme si také zábavu  dovádění ve třídě. V pátek jsme si přiblížili českou dušičkovou tradici a zazpívali si společně písničku Světýlka pro dušičky. 

Během října jsme se vydali na výlet na louku u Chuchelského háje, kde jsme si užívali jeden z posledních teplých dnů. V dalším týdnu jsme pak cestovali autobusem do Lochkova a strávili příjemné dopoledne na zdejším dětském hřišti. Na obou těchto výletech děti plnily „pracovní listy“, které zahrnovaly úkoly, které mohly děti splnit přímo na místě. Dětem se tato aktivita líbila, proto ji určitě opět zařadíme. Do třetice jsme poslední říjnovou středu vyrazili na dětské hřiště Za Farou. 

Těšíme se na další společné dny. 

Paní učitelky Eva a Lenka

Aktuality

Zahradní slavnost

13. 6. 2019 – Aktuality Základní školy

zahradní slavnost

Škola v přírodě – BENECKO (I.A, I.C, II.A)

3. 6. 2019 – Aktuality Základní školy

I.A, I.C, II.A úspěšně dorazili na školu v přírodě do Krkonoš.

Online přenos – ptačí budka

29. 5. 2019 – Aktuality Základní školy

Přímý přenos z kamery ZŠ Slivenec

1. charitativní dětský bazárek

14. 5. 2019 – Aktuality Základní školy

Unie rodičů při ZŠ a MŠ Slivenec Vás zve 19. 5. 2019 na 1. charitativní dětský bazárek.   Pozvánka

Kontakt během 6. 5. – 9. 5. 2019 – OMEZENÝ PROVOZ

6. 5. 2019 – Aktuality Základní školy

V případě,  že budete potřebovat kontaktovat školu během OMEZENÉHO PROVOZU 6. 5 – 9. 5. 2019, volejte na tel. číslo 777 764 391.

Ocenění společnosti Scio