Jsme Češi – aneb říjen v Klokáncích

5. 11. 2018 – Lenka Bohuslavová – Aktivity jednotlivých tříd MŠAktivity jednotlivých tříd MŠ 2013/2017

Už koncem září, při oslavách svatého Václava, jsme ve třídě Klokánků zahájili nové téma „Jsme Češi“. Toto téma bylo inspirováno oslavami stého výročí založení ČSR a jeho hlavním cílem bylo posílení povědomí dětí o naší vlasti. Děti se tématu chopily velice aktivně, do mateřské školy nám ve spolupráci s rodiči přinášely na ukázku mnoho zajímavých dokumentů i jiných rekvizit souvisejících s dobou první republiky. Samy děti zjistily, že mnoho z pradědečků, prapradědečků či jiných statečných předků bojovalo ve válce. Viděli jsme uznání udělená pány prezidenty, medaile, dobové listiny, mince, pohlednice i známky. Listovali jsme společně knihami o České republice, poslechli jsme si státní hymnu z nahrávky, ale také naživo zazpívanou paní Barborou Hrubešovou, která dojala i malé neposedy. Děti si osvojily (mladší děti) či upevnily (starší děti) základní znalosti o ČR, dozvěděly se, proč má český lev dva ocasy a kde se vzal v našem státním znaku, jaké máme státní znaky, vlajku i národní strom. Lípy, vlajky a státní znaky jsme hledali také při vycházkách do okolí školky. Povídali jsme si také o nejvýznamnějších českých vládcích – knížeti Václavovi, králi Karlu IV., pánech prezidentech T. G. Masarykovi, Václavu Havlovi i současném prezidentovi. Z papíru jsme si vyrobili svatováclavskou korunu a děti prokázaly velkou kreativitu, když si přímo ve třídě vyrobily královská žezla z materiálu, který jim nabídla třída. Každé žezlo bylo jiné a děti tak splnily zadání na jedničku. 

Protože při vzpomínání na své předky a na dobu dávno minulou jsme vzpomínali na naše blízké, kteří už nejsou mezi námi, plynule jsme přešli do tématu dýní, Halloweenu i českých Dušiček. Děti se naučily nové básničky i písničky. Ve čtvrtek 1. 11. jsme se zúčastnili celoškolkového průvodu strašidel po Slivenci a užili jsme si také zábavu  dovádění ve třídě. V pátek jsme si přiblížili českou dušičkovou tradici a zazpívali si společně písničku Světýlka pro dušičky. 

Během října jsme se vydali na výlet na louku u Chuchelského háje, kde jsme si užívali jeden z posledních teplých dnů. V dalším týdnu jsme pak cestovali autobusem do Lochkova a strávili příjemné dopoledne na zdejším dětském hřišti. Na obou těchto výletech děti plnily „pracovní listy“, které zahrnovaly úkoly, které mohly děti splnit přímo na místě. Dětem se tato aktivita líbila, proto ji určitě opět zařadíme. Do třetice jsme poslední říjnovou středu vyrazili na dětské hřiště Za Farou. 

Těšíme se na další společné dny. 

Paní učitelky Eva a Lenka

Aktuality

Vzhledem k nezájmu nebude školní družina během podzimních prázdnin v provozu.

25. 10. 2018 – Aktuality Školní družiny

Vzhledem k nezájmu nebude školní družina během podzimních prázdnin v provozu.

Tajemný systém Edupage

17. 10. 2018 – Aktuality Základní školy

Jako mnohé jiné školy i ta naše se snaží držet tempo s nezadržitelným pokrokem v oblasti informačních a komunikačních technologií. Rozhodli jsme se proto, že zavedeme (pro snadnější informovanost a komunikaci s rodiči...

Zobrazit více »

SVAČINY DO ŠKOLY

16. 10. 2018 – Aktuality Základní školy

Vážení rodiče, škola vám nabízí v rámci služeb i možnost objednat svým dětem svačiny.  Využíváme pro tuto službu nabídky firmy Svač, jejíž stránky jsou Svac.cz, zájemci se mohou hlásit prostřednictvím  formuláře: svac.cz/slivenec. Rodiče se...

Zobrazit více »

Anglické odpoledne pro děti

24. 9. 2018 – Aktuality Základní školy

Anglické odpoledne pro děti

Ocenění společnosti Scio