Koťata na toulkách Prahou

30. 6. 2021 – Martin Šandor – Aktivity Školní družiny

V pondělí 28. června vyrazilo oddělení Koťat objevovat střípky historie a památky do centra Prahy. Hned na začátku cesty se děti rozdělily do skupin, které mezi s sebou soutěžily o „poklad Anežky České“. Proč právě tento název připomínající někdejší televizní vědomostní soutěž o historii? Protože děti cestou získaly nejrůznější informace z historie a velkou část našich toulek strávily na návštěvě u Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, který právě sv. Anežka založila a který je historicky spjatý i s naší obcí.

Naše cesta začala na náměstí Republiky. Zde se děti dozvěděly různé informace o historii např. Obecního domu, Prašné brány nebo dnešního divadla U Hybernů. Dále jsme pokračovali s několika zastávkami Královskou cestou na Staroměstském náměstí. Měli jsme štěstí, že ke Staroměstské radnici jsme dorazili krátce před spuštěním orloje. Potom jsme se vydali na Křižovnické náměstí.

U vchodu do kostela sv. Františka z Assisi si nás vyzvedl otec Tomáš Gregůrek, který dětem poutavě představil historii kostela i křižovnického řádu, jeho poslání i život a dílo Anežky České. Děti bedlivě poslouchaly a velmi překvapily i množstvím svých otázek, které otec Tomáš trpělivě zodpovídal. Děti si pak mohly celý kostel důkladně prohlédnout. I při této prohlídce pokládaly jednu otázku za druhou 😊. Prohlídku kostela jsme zakončili u varhan, které jsou druhé nejstarší v Praze. Otec Tomáš dětem nejprve popsal, jak takové varhany fungují. Potom na tento nádherný nástroj i zahrál. Nakonec nám na varhany mohla zahrát i naše dvě děvčata, která se učí hrát na klavír. Potom nás otec Tomáš odvedl na klášterní zahradu, která není sice moc velká, ale má nádherný výhled na Vltavu a Pražský hrad. Zde děti posvačily a chvíli si odpočinuly. Pak je čekalo soutěžní klání. V refektáři, kam jsme se mezi tím uchýlili, jednotlivé skupiny bojovaly o každý bod, který mohly získat za správné a rychlé odpovědi na soutěžní otázky. Ty se týkaly nejrůznějších informací, které v tento den děti slyšely a všeho možného, co viděly. Po této části soutěže jsme si ještě mohli prohlédnout řádovou kapli.

Když jsme se s otcem Tomášem, který dětem před odchodem ještě požehnal, rozloučili, spěchali jsme k přístavišti Judita. Zde jsme měli domluvenou vyhlídkovou jízdu po Vltavě ke Karlovu mostu, do Čertovky …… I při této plavbě děti získávaly další zajímavé informace. Stejně tak při následné prohlídce Muzea Karlova mostu, kterou jsme nevědomky protáhli i přes zavírací dobu. Milá paní pokladní nás však i tak nechala si vše v klidu prohlédnout. Po prohlídce muzea jsem se ještě zastavili u Staroměstské mostecké věže, o které se děti dozvěděly další zajímavé věci.

Naše cesta pak vedla přes Karlův most a Kampu na Újezd do vyhlášené zmrzlinárny. V sousedícím parku pak vyluštěním kvízu mohly děti získat závěrečné body naší soutěže. I když měly skupiny různé množství bodů, vítězi se nakonec stali všichni. Všichni totiž během našich toulek získali poklad – množství vědomostí, které si díky zážitkům snad i uchovají a celý výlet si společně užili. A to je mnohem více než jakékoli množství bodů. Druhý den pak všichni dostali i malou odměnu v podobě bublifuků, které okamžitě využili.

Bylo až neuvěřitelné, že i přes to velké množství informací, které se na děti celý den hrnulo (dopoledne ještě navštívily s paní učitelkou výstavu o Boženě Němcové), byly stále schopné poslouchat vyprávění, a dokonce se ještě stále i ptát na to, co je zaujalo. 😊

 

Aktuality

Nové logo školy – hlasování

29. 1. 2024 – Aktuality Základní školy

Milí rodiče, žáci, kolegyně, kolegové, přátelé slivenecké školy, ráda bych Vám všem sdělila jedno skvělé překvapení! Do školy přichází nová školní kolekce oblečení a Vy můžete rozhodnout o její podobě!...

Zobrazit více »

Vzhledem k nezájmu nebude školní družina v době pololetních a jarních prázdnin v provozu.

29. 1. 2024 – Aktuality Školní družiny

Vzhledem k nezájmu nebude školní družina v době pololetních a jarních prázdnin v provozu.

Do školy jako do pohádky – adaptační kurz pro předškoláky

23. 1. 2024 – Aktuality Základní školy

Také v letošním školním roce naše škola organizuje pro děti z mateřských školek, nastupující ve školním roce 2024/2025 do prvních tříd, kurz pro předškoláky. Cílem kurzu je, na základě vzdělávacích...

Zobrazit více »

Den otevřených dveří 2024

19. 1. 2024 – Aktuality Základní školy

Virtuální prohlídka školy

Ocenění společnosti Scio