Koťata na toulkách Prahou

30. 6. 2021 – Martin Šandor – Aktivity Školní družiny

V pondělí 28. června vyrazilo oddělení Koťat objevovat střípky historie a památky do centra Prahy. Hned na začátku cesty se děti rozdělily do skupin, které mezi s sebou soutěžily o „poklad Anežky České“. Proč právě tento název připomínající někdejší televizní vědomostní soutěž o historii? Protože děti cestou získaly nejrůznější informace z historie a velkou část našich toulek strávily na návštěvě u Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, který právě sv. Anežka založila a který je historicky spjatý i s naší obcí.

Naše cesta začala na náměstí Republiky. Zde se děti dozvěděly různé informace o historii např. Obecního domu, Prašné brány nebo dnešního divadla U Hybernů. Dále jsme pokračovali s několika zastávkami Královskou cestou na Staroměstském náměstí. Měli jsme štěstí, že ke Staroměstské radnici jsme dorazili krátce před spuštěním orloje. Potom jsme se vydali na Křižovnické náměstí.

U vchodu do kostela sv. Františka z Assisi si nás vyzvedl otec Tomáš Gregůrek, který dětem poutavě představil historii kostela i křižovnického řádu, jeho poslání i život a dílo Anežky České. Děti bedlivě poslouchaly a velmi překvapily i množstvím svých otázek, které otec Tomáš trpělivě zodpovídal. Děti si pak mohly celý kostel důkladně prohlédnout. I při této prohlídce pokládaly jednu otázku za druhou 😊. Prohlídku kostela jsme zakončili u varhan, které jsou druhé nejstarší v Praze. Otec Tomáš dětem nejprve popsal, jak takové varhany fungují. Potom na tento nádherný nástroj i zahrál. Nakonec nám na varhany mohla zahrát i naše dvě děvčata, která se učí hrát na klavír. Potom nás otec Tomáš odvedl na klášterní zahradu, která není sice moc velká, ale má nádherný výhled na Vltavu a Pražský hrad. Zde děti posvačily a chvíli si odpočinuly. Pak je čekalo soutěžní klání. V refektáři, kam jsme se mezi tím uchýlili, jednotlivé skupiny bojovaly o každý bod, který mohly získat za správné a rychlé odpovědi na soutěžní otázky. Ty se týkaly nejrůznějších informací, které v tento den děti slyšely a všeho možného, co viděly. Po této části soutěže jsme si ještě mohli prohlédnout řádovou kapli.

Když jsme se s otcem Tomášem, který dětem před odchodem ještě požehnal, rozloučili, spěchali jsme k přístavišti Judita. Zde jsme měli domluvenou vyhlídkovou jízdu po Vltavě ke Karlovu mostu, do Čertovky …… I při této plavbě děti získávaly další zajímavé informace. Stejně tak při následné prohlídce Muzea Karlova mostu, kterou jsme nevědomky protáhli i přes zavírací dobu. Milá paní pokladní nás však i tak nechala si vše v klidu prohlédnout. Po prohlídce muzea jsem se ještě zastavili u Staroměstské mostecké věže, o které se děti dozvěděly další zajímavé věci.

Naše cesta pak vedla přes Karlův most a Kampu na Újezd do vyhlášené zmrzlinárny. V sousedícím parku pak vyluštěním kvízu mohly děti získat závěrečné body naší soutěže. I když měly skupiny různé množství bodů, vítězi se nakonec stali všichni. Všichni totiž během našich toulek získali poklad – množství vědomostí, které si díky zážitkům snad i uchovají a celý výlet si společně užili. A to je mnohem více než jakékoli množství bodů. Druhý den pak všichni dostali i malou odměnu v podobě bublifuků, které okamžitě využili.

Bylo až neuvěřitelné, že i přes to velké množství informací, které se na děti celý den hrnulo (dopoledne ještě navštívily s paní učitelkou výstavu o Boženě Němcové), byly stále schopné poslouchat vyprávění, a dokonce se ještě stále i ptát na to, co je zaujalo. 😊

 

Aktuality

Během vánočních prázdnin nebude školní družina v provozu.

16. 12. 2021 – Aktuality Školní družiny

Během vánočních prázdnin nebude školní družina v provozu.

Sběr papíru

26. 11. 2021 – Aktuality Základní školy

Příští týden bude opět sběr papíru, probíhat bude od středy (1/12) do pátku (3/12) od 7.00 – 7.45.

Soutěž o nejlepší halloweenskou dýni 2021 – VÝSLEDKY

21. 10. 2021 – Aktuality Základní školy

VÝSLEDKY ZDE                                                        ...

Zobrazit více »

Pěšky do školy

16. 9. 2021 – Aktivity jednotlivých tříd ZŠAktuality Základní školy

Osvětový projekt Pěšky do školy na podporu zdravé chůze a bezpečnějšího prostředí bez aut kolem škol probíhá pod záštitou MŠMT deseti krajských měst a je součástí aktivit Evropského týdne mobility. V roce 2020...

Zobrazit více »

Ocenění společnosti Scio