Návštěva Břevnovského kláštera

24. 10. 2018 – Martin Šandor – Aktivity jednotlivých tříd ZŠ

       Žáci 7. a 9. třídy absolvovali v pátek 19. 10. 2018 spolu se svými třídními učitelkami, asistentkami pedagoga a dvěma maminkami žáků 9. třídy prohlídku břevnovského kláštera (Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově), nejstaršího mužského kláštera v českých zemích.

      Seznámili jsme se s dějinami mnišství, historií břevnovského kláštera, s dnešní benediktinskou komunitou a prohlédli jsme si celou farnost. Protože byl klášter založen v roce 993, jeho historie je opravdu bohatá. Románská podoba kláštera byla ve 2. polovině 13. století postupně přestavěna v gotickém slohu. Nejvýznamnější opat období baroka Otmar Zinke v Břevnově zahájil na počátku 18. století novou výstavbu celého kláštera. Výzdobu chrámu a klášterních prostor prováděli přední umělci barokní doby (např. malíř Petr Brandl). Nádherná výzdoba interiérů prošla po roce 1989 rozsáhlou rekonstrukcí a výsledek je impozantní. Benediktini, kteří jsou původními zakladateli kláštera, spravují celý objekt dodnes a překvapilo nás, že jich zde žije pouze 12.

   Zajímá Vás více o životě mnichů a historii tohoto krásného pražského místa? Pak Vám komentovanou prohlídku břevnovského kláštera vřele doporučujeme.

 

D. Štolová, P. Levá a žáci 7. a 9. třídy

 

Aktuality

Vzhledem k nezájmu nebude školní družina během podzimních prázdnin v provozu.

25. 10. 2018 – Aktuality Školní družiny

Vzhledem k nezájmu nebude školní družina během podzimních prázdnin v provozu.

Tajemný systém Edupage

17. 10. 2018 – Aktuality Základní školy

Jako mnohé jiné školy i ta naše se snaží držet tempo s nezadržitelným pokrokem v oblasti informačních a komunikačních technologií. Rozhodli jsme se proto, že zavedeme (pro snadnější informovanost a komunikaci s rodiči...

Zobrazit více »

SVAČINY DO ŠKOLY

16. 10. 2018 – Aktuality Základní školy

Vážení rodiče, škola vám nabízí v rámci služeb i možnost objednat svým dětem svačiny.  Využíváme pro tuto službu nabídky firmy Svač, jejíž stránky jsou Svac.cz, zájemci se mohou hlásit prostřednictvím  formuláře: svac.cz/slivenec. Rodiče se...

Zobrazit více »

Anglické odpoledne pro děti

24. 9. 2018 – Aktuality Základní školy

Anglické odpoledne pro děti

Ocenění společnosti Scio