První dny ve školce, aneb dobré rady do začátku

1. 9. 2018 – Lenka Bohuslavová – Aktivity jednotlivých tříd MŠAktivity jednotlivých tříd MŠ 2013/2017

Milí rodiče.

Začátek docházky dítěte do mateřské školy je pro celou rodinu významnou událostí, která je ale spojena i s obavami a nejistotou, jak bude dítě tuto novou etapu svého života zvládat.

Dítě se první dny v mateřské škole stává nejprve „pozorovatelem“, snaží se v novém prostředí zorientovat, vstřebává nové vjemy, informace, poznává nové kamarády. . . Proto může být po příchodu domů unavené, plačtivé, působit nevyrovnaně. Nemusí chtít vyprávět vůbec nic, nebo se dozvíte jen velmi málo novinek. Postupně od druhého týdne se bude snažit najít si své místo ve skupině. Může se stát, že z počátku nebude chtít ráno vstávat do školy, bude smlouvat, vyjednávat, výjimkou nejsou ani slzičky… Tyto reakce jsou normální, nebojte se a vydržte! Každé dítě potřebuje na adaptaci svůj čas.
1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá, jaké to tam je. Vyhněte se negativním popisům typu: tam tě naučí poslouchat, tam se s tebou dohadovat nebudou . . .
2. Zvykejte dítě na odloučení.
3. Veďte dítě k samostatnosti při hygieně, oblékání, jídle. Samostatné dítě nebude zažívat negativní pocity spojené s tím, že je jediné, které se neumí obléknout, dojít na WC atd.
4. Dejte dítěti pocit důvěry, že vše zvládne.
5. Dejte dítěti s sebou do školky něco důvěrného (plyšáka, fotku, oblíbenou hračku, apod).
6. Pokud bude dítě první dny při ranním příchodu do školky plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení neprotahujte.
7. Plňte své sliby. Když řeknete, že přijdete po obědě, skutečně přijďte !
8. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte vzniklou situaci Vy. Děti okamžitě vycítí Váš projev strachu a úzkosti. Platí zde, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit úzkosti i své dítě.
9. Pokud máte Vy strach z odloučení od dítěte a nejste přesvědčeni o tom, že jej dát do školky chcete, pak byste měli své rozhodnutí o nástupu dítěte přehodnotit, případně se dohodnout, že dítě bude ráno vodit ten z Vás, který s tím má menší problém.
10. Za pobyt ve školce neslibujte odměny předem. Pokud den proběhne v pohodě, je namístě pochvala nebo odměna. Pozor, nemělo by se to stát každodenním pravidlem.
11. Promluvte si s učitelkou o možnosti postupné adaptace.

Eva Pavlicová, vedoucí učitelka MŠ

Aktuality

Škola v přírodě I.B a II.B

23. 4. 2019 – Aktuality Základní školy

I.B a II.B dorazili na školu v přírodě v pořádku.

Zápis nových dětí do MŠ pro školní rok 2019/2020

16. 4. 2019 – Aktuality Mateřské školy

Zápis do MŠ Slivenec:   2. května 2019 (Čt) – vyzvednutí přihlášek (lze si je stáhnout i z našich webových stránek)  16. května 2019 (Čt) – odevzdání přihlášek v době 7:00h...

Zobrazit více »

V den velikonočních prázdnin (18.4.) nebude školní družina v provozu.

16. 4. 2019 – Aktuality Školní družiny

V den velikonočních prázdnin ( 18.4.) nebude školní družina v provozu.

Projekt „Abeceda peněz“

10. 4. 2019 – Aktuality Základní školy

Naše škola měla to štěstí, že byla vybraná do projektu České spořitelny s akreditací MŠMT „Abeceda peněz“. Program – finanční gramotnost pro 1. stupeň. Do tohoto projektu se zapojila třída IV.B,...

Zobrazit více »

Škola v přírodě 3.A, 3.B a 3.C – Březová

8. 4. 2019 – Aktuality Základní školy

3.A, 3.B a 3.C dorazili na školu v přírodě v pořádku.

Ocenění společnosti Scio