Toulky Prahou 2018

29. 6. 2018 – Martin Šandor – Aktivity Školní družiny

V pátek 22.6. jsme se vypravili na další Toulky Prahou. Nejprve jsme jeli na Malostranské náměstí. Již cestou si děti vyslechly pověst o Bradáčovi a O mouchách z malostranských masných krámů. S další pověstí o Malostranském náměstí jsme se seznámili před vstupem do Malostranské besedy, kde na nás čekala výstava Leonardium, věnovaná dílu Leonarda da Vinciho.

Výstava Leonardium byla velmi zajímavá. Děti se zde seznámily s různými obory, kterými se Leonardo zabýval i s jeho výtvory a vynálezy. Zkoušely malovat podle Leonardových obrazů, upravovaly na tabletech obraz Mona Lisa, pronikaly do tajů mechaniky, létání či principů klatky. Seznámily se s Leonardovým tankem, vyzkoušely si anamorfní kresbu, své znalosti anatomie člověka, pokoušely se postavit mobilní most a mnoho dalších věcí. Venku zatím lilo jako z konve, ale na výstavě bylo příjemně.

Když jsme si výstavu dostatečně užili, šli jsme na Karlův most. Počasí se naštěstí umoudřilo a dokonce i začalo svítit sluníčko. Na mostě děti hledaly sochu Bruncvíka a samozřejmě jsme si připomněli i pověst o něm. Dále jsme pokračovali k přístavišti u Křižovnického náměstí. Zde jsme nastoupili na člun se jménem Plavuně a projeli se po Vltavě, zajeli do Čertovky a při výkladu se dozvěděli další množství zajímavých informací.

Po projížďce se nás ujal bratr Tomáš z Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou, který nás provedl kostelem sv. Františka a křižovnickým klášterem. Měli jsme možnost navštívit i běžně nepřístupná místa. Prohlédli jsme si druhé nejstarší varhany v Praze a ti, kteří hrají na klavír si na ně mohli i zahrát. Někdo se sice trochu ostýchal, ale nakonec nám naši čtyři odvážlivci krásně zahráli. Dále jsme si prohlédli knihovnu, kapitulní síň a kapli a naši prohlídku jsme zakončili na klášterní zahradě s krásným výhledem na Pražský hrad. Před odchodem si děti ještě trochu zasoutěžily a skládaly puzzle se sochami zakladatelky řádu Křižovníků – sv. Anežkou. Děti také měly za úkol určit, kde dané sochy viděly.

Po prohlídce kláštera jsme ještě navštívili Muzeum Karlova mostu, kde se děti dozvěděly různé informace o historii a stavbě Karlova mostu, Karlu IV., sv. Anežce a Křižovnících.

Z Křižovnického náměstí jsme si pak důkladně prohlédli Staroměstskou mosteckou věž. Děti se dověděly spousty informací o její historii a výzdobě, která nebyla ve své době samoúčelná, ale velmi důkladně propracovaná s množstvím symbolů a významů. Seznámily se s  pověstí O lazebnici Zuzaně a hledaly ledňáčky ve věníku. Přestože se nikomu nepodařilo spatřit všech pět reliéfů ledňáčka najednou, což se má podle legendy podařit jen hodnému dítěti, je třeba dodat, že si naše děti i tak zasloužily za své chování pochvalu.

Potom jsme se znovu přes Karlův most vrátili na Malou Stranu, zastavili se na malém občerstvení a vyrazili zpět do Slivence. Cestou si děti ještě řekly o pověst O vodníkovi od Karlova mostu a ve 21:30 jsme se šťastně vrátili zpět do Slivence.

 

Aktuality

Den otevřených dveří na ZŠ a MŠ Praha – Slivenec 27. 3. 2019

12. 3. 2019 – Aktuality Základní školy

Den otevřených dveří na ZŠ a MŠ Praha – Slivenec se bude konat 27. 3. 2019, v ZŠ od 8.00 do 13.00 hodin, v MŠ od 9:00h do 11:30h. Zájemci...

Zobrazit více »

Pro nezájem nebude školní družina ve dnech jarních prázdnin 11. – 15. února v provozu.

4. 2. 2019 – Aktuality Školní družiny

Pro nezájem nebude školní družina ve dnech jarních prázdnin 11. – 15. února v provozu.

Pro nezájem nebude školní družina v den pololetních prázdnin 1.2. 2019 v provozu.

28. 1. 2019 – Aktuality Školní družiny

Pro nezájem nebude školní družina v den pololetních prázdnin 1.2. 2019 v provozu.

Omezený provoz mateřské a základní školy v měsících květnu a červnu

21. 1. 2019 – Aktuality Mateřské školyAktuality Základní školy

Omezený provoz mateřské a základní školy v měsících květnu a červnu

Zápis do ZŠ a MŠ Praha – Slivenec

8. 1. 2019 – Aktuality Mateřské školyAktuality Základní školy

Vážení rodiče,   veškeré potřebné informace k zápisu do 1. tříd ZŠ a k zápisu do mateřské školy najdete na příslušném odkaze. 

Ocenění společnosti Scio