Toulky Prahou

29. 4. 2019 – Martin Šandor – Aktivity Školní družiny

Ve čtvrtek 25.4. jsme vyrazili na další výpravu z cyklu našich Toulek Prahou. I tentokrát jsme měli nabitý program.

Ze Slivence jsme nejprve dojeli na Újezd a dále lanovou dráhou na Petřín. Zde jsme si udělali krátkou zastávku na dětském hřišti. Potom jsme se prošli parkem směrem ke Strahovskému klášteru a pokračovali na Pohořelec. Zde už na nás v kavárně Café, kde jsme byli již v prosinci při cestě pro Betlémské světlo, čekala připravená výborná domácí limonáda, studená čokoláda, domácí sušenky a zmrzlinové kornouty. Také nám zde ochotně doplnili lahve na vodu, které se v tomto horkém odpoledni velmi rychle vyprázdnily. Po krátkém odpočinku jsme vyrazili k našemu hlavnímu cíli – katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, kde jsme měli objednánu prohlídku.

Prohlídku katedrály jsme začali v pro veřejnost nepřístupné sakristii, kde měly naše průvodkyně pro děti připraveno pěkné krátké interaktivní seznámení s historií i patrony této stavby. Potom se děti rozdělily do dvou skupin. Jedna se zaměřila na vitráže nad oltářem a další na krásné vyřezávané dveře s postavami různých světců. Následně se obě skupiny vyměnily. Překvapením bylo, když po všetečných otázkách našich dětí jim byl umožněn vstup do kaple sv. Zikmunda, kterou si běžný návštěvník může prohlédnout jen zpoza zábran. V tuto dobu jsme byli v katedrále už jen my. Vrcholem naší prohlídky byla návštěva nádherné kaple sv. Václava, kam běžný turista opět pouze nahlíží. První, co šly děti okamžitě prozkoumat, byly masivní dveře se sedmi zámky, vedoucí k pokladnici s korunovačními klenoty. Samozřejmě nezapomněly zámky pečlivě přepočítat, zda jich je opravdu sedm. Potom si prohlédly i nádhernou výzdobu celé kaple.

Prázdná majestátní katedrála s barevnými odrazy slunečních paprsků procházejících vitrážemi i vstup do míst pro běžné turisty nepřístupných – to byly opravdu nevšední zážitky.

Protože hlavní vstup do katedrály byl již uzavřen, vyšli jsme ven bočním vstupem přes kapli sv. Zikmunda. Poté jsme si ještě celou katedrálu obešli, abychom si ji prohlédli i z venku. Samozřejmě, že jsme se zastavili i u nepřehlédnutelné mozaiky nad Zlatou bránou zobrazující téma Posledního soudu.

Od Pražského hradu jsme se pak vydali směrem k Malostranskému náměstí a cestou se ještě zastavili v domě U osla v kolébce, kde se nachází Muzeu alchymistů a mágů staré Prahy. Přestože už jsme byli všichni dost unavení, stála prohlídka tohoto malého muzea za to. Paní průvodkyně byla naprosto úžasná a děti dokázala i přes všechno, co již dnes měly za sebou, krásně zaujmout. Děti se seznámily se základními informacemi o alchymii, alchymistech i osobnostech s alchymií spojených jako byli Karel IV., Rudolf II. nebo W. Shakespeare, navštívily „Faustův dům“ a nakonec vystoupaly kouzelným točitým schodištěm do alchymistické laboratoře magistra Edwarda Kelleyho. Zde mohly vidět velikou alchymistickou knihovnu, výrobu homunkula, výbuch zastavený v čase a mnoho dalšího.

Po prohlídce muzea jsme pak vydali zase zpět do Slivence.

 

Aktuality

ŠKOLA NA ZKOUŠKU

7. 6. 2021 – Aktuality Základní školy

Srdečně zveme všechny rodiče a hlavně naše budoucí prvňáčky na zábavné setkání a seznámení se školou, které se koná dne 17.6. 2021 od 15 do 17 hodin v areálu školy....

Zobrazit více »

Sběr starého papíru

7. 6. 2021 – Aktuality Základní školy

středa – pátek, 9/6 – 11/6, od 7:00 do 7:45

Výsledky přijímacího řízení mateřské školy na školní rok 2021 – 2022

23. 5. 2021 – Aktuality Mateřské školy

Výsledky přijímacího řízení mateřské školy na školní rok 2021 – 2022

Stanovení výše úplaty na prázdninový provoz MŠ – 2021

19. 5. 2021 – Aktuality Mateřské školy

Ředitelka ZŠ a MŠ Praha Slivenec stanovuje úplatu na prázdninový provoz MŠ  v době od 1. 7.  do 16. 7. 2021 na 425 Kč V Praze 30. 4. 2021 Mgr. Petra Chlumská,...

Zobrazit více »

Ocenění společnosti Scio