Toulky Prahou

29. 4. 2019 – Martin Šandor – Aktivity Školní družiny

Ve čtvrtek 25.4. jsme vyrazili na další výpravu z cyklu našich Toulek Prahou. I tentokrát jsme měli nabitý program.

Ze Slivence jsme nejprve dojeli na Újezd a dále lanovou dráhou na Petřín. Zde jsme si udělali krátkou zastávku na dětském hřišti. Potom jsme se prošli parkem směrem ke Strahovskému klášteru a pokračovali na Pohořelec. Zde už na nás v kavárně Café, kde jsme byli již v prosinci při cestě pro Betlémské světlo, čekala připravená výborná domácí limonáda, studená čokoláda, domácí sušenky a zmrzlinové kornouty. Také nám zde ochotně doplnili lahve na vodu, které se v tomto horkém odpoledni velmi rychle vyprázdnily. Po krátkém odpočinku jsme vyrazili k našemu hlavnímu cíli – katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, kde jsme měli objednánu prohlídku.

Prohlídku katedrály jsme začali v pro veřejnost nepřístupné sakristii, kde měly naše průvodkyně pro děti připraveno pěkné krátké interaktivní seznámení s historií i patrony této stavby. Potom se děti rozdělily do dvou skupin. Jedna se zaměřila na vitráže nad oltářem a další na krásné vyřezávané dveře s postavami různých světců. Následně se obě skupiny vyměnily. Překvapením bylo, když po všetečných otázkách našich dětí jim byl umožněn vstup do kaple sv. Zikmunda, kterou si běžný návštěvník může prohlédnout jen zpoza zábran. V tuto dobu jsme byli v katedrále už jen my. Vrcholem naší prohlídky byla návštěva nádherné kaple sv. Václava, kam běžný turista opět pouze nahlíží. První, co šly děti okamžitě prozkoumat, byly masivní dveře se sedmi zámky, vedoucí k pokladnici s korunovačními klenoty. Samozřejmě nezapomněly zámky pečlivě přepočítat, zda jich je opravdu sedm. Potom si prohlédly i nádhernou výzdobu celé kaple.

Prázdná majestátní katedrála s barevnými odrazy slunečních paprsků procházejících vitrážemi i vstup do míst pro běžné turisty nepřístupných – to byly opravdu nevšední zážitky.

Protože hlavní vstup do katedrály byl již uzavřen, vyšli jsme ven bočním vstupem přes kapli sv. Zikmunda. Poté jsme si ještě celou katedrálu obešli, abychom si ji prohlédli i z venku. Samozřejmě, že jsme se zastavili i u nepřehlédnutelné mozaiky nad Zlatou bránou zobrazující téma Posledního soudu.

Od Pražského hradu jsme se pak vydali směrem k Malostranskému náměstí a cestou se ještě zastavili v domě U osla v kolébce, kde se nachází Muzeu alchymistů a mágů staré Prahy. Přestože už jsme byli všichni dost unavení, stála prohlídka tohoto malého muzea za to. Paní průvodkyně byla naprosto úžasná a děti dokázala i přes všechno, co již dnes měly za sebou, krásně zaujmout. Děti se seznámily se základními informacemi o alchymii, alchymistech i osobnostech s alchymií spojených jako byli Karel IV., Rudolf II. nebo W. Shakespeare, navštívily „Faustův dům“ a nakonec vystoupaly kouzelným točitým schodištěm do alchymistické laboratoře magistra Edwarda Kelleyho. Zde mohly vidět velikou alchymistickou knihovnu, výrobu homunkula, výbuch zastavený v čase a mnoho dalšího.

Po prohlídce muzea jsme pak vydali zase zpět do Slivence.

 

Aktuality

Kontakt na školu během podzimních prázdnin

26. 10. 2020 – Aktuality Základní školy

V případě,  že budete potřebovat kontaktovat školu během podzimních prázdnin, volejte na tel. číslo 734 319 631

Pravidla soutěže o nejlepší halloweenskou dýni

23. 10. 2020 – Aktuality Základní školy

1. Žákovský parlament vyhlašuje soutěž o nejlepší halloweenskou dýni žáků ZŠ a MŠ Praha – Slivenec. 2. Soutěžních fotografie je třeba zaslat do neděle 1. listopadu 2020 (včetně). 3. Hlasování...

Zobrazit více »

Žádost o ošetřovné – aktuální informace

22. 10. 2020 – Aktuality Základní školy

Vážení rodiče, na odkazu níže naleznete informace týkající se žádosti o ošetřovné pro rodiče v případě uzavření školského zařízení. Mgr. P. Chlumská   https://www.mpsv.cz/web/cz/osetrovne

Mimořádné opatření MZ ČR účinné od 25. 9. 2020

27. 9. 2020 – Aktuality Základní školy

Vážení rodiče, v odkazu níže naleznete Mimořádné opatření MZ ČR účinné od 25. 9. 2020 do odvolání, týkající se testování osob, karanténních opatření a izolace. Zároveň je přiložené Čestné prohlášení,...

Zobrazit více »

Škola v přírodě – III.B, IV.B

21. 9. 2020 – Aktuality Základní školy

Všichni žáci III.B, IV.B a učitelé dorazili úspěšně na školu v přírodě.

Ocenění společnosti Scio