Vynášení Morany

2. 4. 2022 – Martin Šandor – Aktivity Školní družiny

12Na neděli 3. dubna letos připadla 5. postní neděle, které také nese pojmenování Smrtná. To proto, že kdysi bývalo zvykem v tuto dobu vynášet Moranu, které se také říkalo Smrt, Smrtholka, Morena apod. Byla to figurína z nepotřebného materiálů (klacků, suché staré trávy, slámy…) ozdobená náhrdelníkem z prázdných šnečích ulit nebo vyfouklých vajíček. Představovala zimu, smrt, nemoci, bídu … a vše, co lidem škodí. Ale i když Smrtná neděle zní poněkud smutně, vynášení Morany byla vlastně veselá událost. Většinou se k tomu sešla celá vesnice, aby společně a vesele vynesli Moranu ze vsi, kde ji pak hodili do potoka či řeky. Ze vsi tak symbolicky vynesli zimu, smrt a vše zlé a voda to odnesla pryč. Někde Moranu před vhozením do řeky ještě zapálili. Tam, kde ji nemohli poslat po vodě, tam ji spálili nebo zakopali do země. Do vsi pak přinášeli Líto (Létečko) – zelenou ratolest ozdobenou barevnými stužkami. To zase symbolizovalo příchod jara, nový život, plodnost …

My jsme si i letos Moranu také vyrobili. A myslím, že se nám docela povedla. Některé děti si vyrobily i mini papírové Morany. Tu velkou jsme pak také společně s dalšími odděleními naší družiny vynesli. Nešli jsme sice za hranice Slivence ale jen na školní zahradu a tradiční termín jsme také o pár dní překročili, ale i tak se to dětem líbilo. Ve Slivenci nemáme žádný velký potok, natož řeku, a tak u nás Moranu pálíme právě na školní zahradě. U toho zaznělo i zpívání: „Už jsme tu smrt vynesli, nový líto přinesli, a to Vám, a to Vám, a to všechno těm sliveneckým panenkám…. “. A samozřejmě nezůstalo jen u těch sliveneckých. Nezapomněli jsme ani na holyňské, lochkovské, barrandovské, stodůlecké, královedvorské a další. Zkrátka zazněla všechna místa, odkud k nám do školy chodí a jezdí všechna družinová děvčata, včetně paní vychovatelek. Děti si vyrobily i malé Líto, které nám pak zdobilo třídu. Jen tu zimu se nám letos nějak nepovedlo vyhnat a ještě nějakou dobu se stále vracela.

 

Aktuality

Jednodenní výstražná stávka 27. 11. 2023

23. 11. 2023 – Aktuality Základní školy

Vážení rodiče, milí žáci, přátelé slivenecké školy, naše škola se připojuje k jednodenní výstražné stávce dne 27. 11. 2023. Škola se všemi svými pracovišti zůstane v tento den uzavřená. V...

Zobrazit více »

Miss Dýně 2023 – vyhlášení výsledků

6. 11. 2023 – Aktivity jednotlivých tříd ZŠAktuality Základní školy

Miss Dýně 2023 – vyhlášení výsledků   1. místo: Dariel Michon    2. místo: Anneli a Christopher Toma   3. místo: Lola Michon Hlasování ZDE  

Vzhledem k nezájmu nebude ve dnech podzimních prázdnin školní družina v provozu.

23. 10. 2023 – Aktuality Školní družiny

Vzhledem k nezájmu nebude ve dnech podzimních prázdnin školní družina v provozu.

Otoč knihu!

9. 10. 2023 – Aktuality Základní školy

Milí rodiče, milí žáci, ..knihy nechtějí jen tak ležet v policích, nejsou jen na jedno použití. A když je pošlete dál do dalších obýváků, knihoven a dalších čtenářských rukou, pomůžete...

Zobrazit více »

Ocenění společnosti Scio