Vynášení Morany

2. 4. 2022 – Martin Šandor – Aktivity Školní družiny

12Na neděli 3. dubna letos připadla 5. postní neděle, které také nese pojmenování Smrtná. To proto, že kdysi bývalo zvykem v tuto dobu vynášet Moranu, které se také říkalo Smrt, Smrtholka, Morena apod. Byla to figurína z nepotřebného materiálů (klacků, suché staré trávy, slámy…) ozdobená náhrdelníkem z prázdných šnečích ulit nebo vyfouklých vajíček. Představovala zimu, smrt, nemoci, bídu … a vše, co lidem škodí. Ale i když Smrtná neděle zní poněkud smutně, vynášení Morany byla vlastně veselá událost. Většinou se k tomu sešla celá vesnice, aby společně a vesele vynesli Moranu ze vsi, kde ji pak hodili do potoka či řeky. Ze vsi tak symbolicky vynesli zimu, smrt a vše zlé a voda to odnesla pryč. Někde Moranu před vhozením do řeky ještě zapálili. Tam, kde ji nemohli poslat po vodě, tam ji spálili nebo zakopali do země. Do vsi pak přinášeli Líto (Létečko) – zelenou ratolest ozdobenou barevnými stužkami. To zase symbolizovalo příchod jara, nový život, plodnost …

My jsme si i letos Moranu také vyrobili. A myslím, že se nám docela povedla. Některé děti si vyrobily i mini papírové Morany. Tu velkou jsme pak také společně s dalšími odděleními naší družiny vynesli. Nešli jsme sice za hranice Slivence ale jen na školní zahradu a tradiční termín jsme také o pár dní překročili, ale i tak se to dětem líbilo. Ve Slivenci nemáme žádný velký potok, natož řeku, a tak u nás Moranu pálíme právě na školní zahradě. U toho zaznělo i zpívání: „Už jsme tu smrt vynesli, nový líto přinesli, a to Vám, a to Vám, a to všechno těm sliveneckým panenkám…. “. A samozřejmě nezůstalo jen u těch sliveneckých. Nezapomněli jsme ani na holyňské, lochkovské, barrandovské, stodůlecké, královedvorské a další. Zkrátka zazněla všechna místa, odkud k nám do školy chodí a jezdí všechna družinová děvčata, včetně paní vychovatelek. Děti si vyrobily i malé Líto, které nám pak zdobilo třídu. Jen tu zimu se nám letos nějak nepovedlo vyhnat a ještě nějakou dobu se stále vracela.

 

Aktuality

Vzhledem k nezájmu nebude školní družina ve dnech ředitelského volna a velikonočních prázdnin v provozu.

30. 3. 2023 – Aktuality Školní družiny

Vzhledem k nezájmu nebude školní družina ve dnech ředitelského volna a velikonočních prázdnin v provozu.

Ředitelské volno 3. – 5. 4. 2023

27. 3. 2023 – Aktuality Základní školy

Od pondělí 3.4. 2023 do středy 5.4.2023 mají žáci ZŠ a MŠ Praha – Slivenec ŘEDITELSKÉ VOLNO.

Pro nezájem nebude školní družina v době jarních prázdnin v provozu.

9. 3. 2023 – Aktuality Školní družiny

Pro nezájem nebude školní družina v době jarních prázdnin v provozu.

Sběr papíru 8. – 10. 3. 2023

6. 3. 2023 – Aktuality Základní školy

Příští týden bude opět sběr papíru, probíhat bude od středy 8.3.2023 do pátku 10.3.2023 od 7.00 – 7.45.

Ocenění společnosti Scio