V úterý 6.5. jsme si na naší škole formou projektové výuky připomněli 80.výročí konce 2.světové války.
Žáci devátých ročníků se tématu 2.světové války věnují již několik měsíců, a tak se stali průvodci tímto obdobím pro mladší spolužáky. Vypracovali plakáty k jednotlivým tématům (mnichovská dohoda, exilová vláda, odbojové organizace, atentát na Heydricha, vypálení Lidic a Ležáků, situace židů na území protektorátu, Terezín, českoslovenští letci v řadách RAF, slovenské a české povstání) a výsledky své práce prezentovali žákům z 1. i 2. stupně.
Do svého bádání zapojili i širší rodinu a ptali se, jak blízcí lidé z rodiny prožívali 2.světovou válku, jaká byla hospodářská situace, zda se zapojili do odboje či zda znali někoho, kdo byl za 2.světové války perzekuován. Jejich zjištění byla velmi zajímavá. Například v jedné rodině schovávali souseda, kterému hrozilo vězení. Pradědeček dalšího žáka byl vězněn v Terezíně, válku přežil a napsal o tom knihu. Jeho dopisy z Terezína a rodný list pořízený za protektorátu si mohli žáci také prohlédnout.
Ve druhé části měli žáci možnost sledovat zajímavou besedu s Matyášem Musílkem, bývalým žákem naší školy, pro kterého je historie velkým koníčkem. Svou besedu nazval Praha a Slivenec pod područí povstalců.Matyáš přivezl do školy velmi zajímavé exponáty. Jednalo se o uniformy, zbraně, nože, helmy. Žákům velmi poutavě jednotlivé předměty ukazoval a žáci tak měli jedinečnou možnost vidět pancéřovou pěst, samopaly či vojenské předměty denní potřeby. Žáci se také dozvěděli, jak se stavěli barikády a jak probíhalo osvobozování nejen Prahy, ale i Slivence, do kterého se zapojili Vlasovci, kteří tábořili za historickou budovou naší školy.
Matyášova přednáška byla velmi profesionálně podaná, dokonce se oblékl jako povstalci v květnových dnech, aby žákům ještě více přiblížil tehdejší dobu. My mu velice děkujeme za jeho ochotu a vstřícnost.